Sabina Sadecka

Zarażam psychoterapeutów (i nie tylko) miłością do terapii traumy i rzetelnej wiedzy o psychoterapii. W moim podejściu integruję współczesne podejścia do pracy z ciałem (jestem praktyczką Somatic Experiencing) z nurtami kontekstualnymi. Jestem terapeutką systemową (w trakcie certyfikacji na końcówce już :)) i jeden z fundamentów mojej pracy w gabinecie stanowią idee systemowe. 

Piszę od 12 lat (!) o psychologii i psychoterapii na współprowadzonym przeze mnie portalu opsychologii.pl, a od 2021 również na stronie, na którą trafiłeś/aś. Moje teksty psychologiczne ukazywały się w wielu ogólnopolskich czasopismach i portalach (m.in. Newsweek Psychologia, Charaktery, Niebieska Linia, Uczyć Lepiej, Studia z Kultury Popularnej, Personel Plus, Nasz Bocian).

Prowadzę (rzadko, ale regularnie) warsztaty psychologiczne, na które warto poczekać, ale równocześnie warto też je sobie rozsądnie dawkować – potrafią zrobić prawdziwą rewolucję w pracy i życiu uczestników.  Od lat edukuję też online, zapraszam na moje webinary dla specjalistów i dla każdego, kto chce pracować nad swoją rezyliencją i lepszym, pełniejszym życiem.

Mam też podcast “Ładnie o traumie”, w którym dzielę się traumową wiedzą, szczodrze. Bywam gościnią innych podcastów. Uczę (podyplomowych) studentów SWPS w Poznaniu. Edukuję od lat – nieodpłatnie – studentów z kół naukowych w całej Polsce.  Na moich kanałach internetowych regularnie dzielę się nieodpłatnie wiedzą w postaci wpisów i lajwów z wszystkimi, którzy mają chęć się ode mnie uczyć.

Rozgość się.

Filozofia

W moim myśleniu o psychoterapii widzę człowieka jako całość, a nie jedynie przez pryzmat jego psychopatologii. Zakładam, że cierpienie jest naturalną częścią ludzkiego życia i to właśnie w jego obecności – a nie po jego wyeliminowaniu – możemy prawdziwie egzystencjalnie rozkwitnąć. Uważam też, że życie w pełni możliwe jest tylko wtedy, gdy pozostajemy w bliskim, żywym, stale aktualizowanym kontakcie z naszymi wartościami, bo to one pomagają nam działać mądrze w obecności trudności. Równie ważne w terapii wydaje mi się zaprzyjaźnienie się ze swoim ciałem, zamiast prób kontrolowania go lub unikania słuchania jego sygnałów. To ciało jest naszym najwspanialszym źródłem informacji o nas samych i kierunkach, jakie będą nam najbardziej służyć w naszym życiu.

W moim uczeniu o psychoterapii i psychologii  staram się integrować: naukowość i osobiste doświadczenia oraz różnorodne – zweryfikowane przeze mnie w praktyce – nurty psychoterapii. Łączę wiedzę neurobiologiczną z współczesnym behawioryzmem, obszarem egzystencjalnym i perspektywą systemową. Mam nadzieję, że wiedza zawarta na tej stronie będzie pomagała Ci żyć i pracować pełniej, głębiej i z dostępem do źródeł Twojej (i Twoich klientów) witalności.

FAQ

W JAKICH OBSZARACH PROWADZĘ WARSZTATY I WYKŁADY?

– terapia traumy
– neurobiologia traumy
– praca z ciałem w psychoterapii
– relacja terapeutyczna w terapii i terapii traumy
– rezyliencja <3

CZY I JAK MOŻNA ZAPISAĆ SIĘ DO MNIE NA PSYCHOTERAPIĘ?

Obecnie nie przyjmuję nikogo nowego na psychoterapię w gabinecie prywatnym. Pracuję też w poradni NFZ-owskiej dla osób z doświadczeniem traumy (nr telefonu do rejestracji: 61 835 43 08), ale kolejka (nawet na pojedyncze konsultacje) jest bardzo długa.

JAKIEGO TERAPEUTĘ POLECASZ?

Znam wielu wspaniałych terapeutów, ale te terapeutki poniżej pracują zarówno głową, jak i swoim sercem.

Polecam Wam zatem bardzo mocno pracę terapeutyczną z Agnieszka Mazurczak, Magdą Ładziak, Katarzyną Rawską, Anną Onyśków, Alicją Biedą i Agatą Olejniuk.

JAKIE JEST MOJE PRZYGOTOWANIE DO ZAWODU PSYCHOTERAPEUTKI I TERAPEUTKI TRAUMY?

Skończyłam 5-letnią stacjonarną psychologię na UAM w Poznaniu. Zdobyłam też dyplom Akademii Artes Liberales (Międzuczelnianych Studiów Humanistycznych), w ramach których uczestniczyłam przez 5 lat w zajęciach z psychologii na UW i UWr. W trakcie studiów wyjechałam na roczne stypendium na Universita’ degli Studi di Torino, gdzie uczyłam się psychologii po włosku :). Potem naukę m.in. psychologii międzykulturowej kontynuowałam w Pizie (w Toskanii <3).

Ukończyłam “Kurs podstawowy psychoterapii systemowej indywidualnej i rodzin” i “Kurs zaawansowany z zakresu psychoterapii systemowej indywidualnej, par, rodzinnej i grupowej” (razem 316 h) w WTTS. Regularnie uzupełniam też swoją wiedzę w zakresie terapii systemowej, szkoląc się w WTTS.

W tematyce terapii traumy ukończyłam trzyletnie (2017-2019) “Szkolenie z zakresu pedagogiki traumy/doradztwa specjalistycznego w zakresie traumy, realizowane zgodnie z wytycznymi Deutschsprachige Gesellschaft für Psychotraumatologie, zorganizowane przez WTTS. Jestem certyfikowaną praktyczką Somatic Experiencing (certyfikat nr PLITP23031). Ukończyłam też szkolenie z zakresu traumy transgeneracyjnej z Cornelią Götz-Kühne (2020). Uczestniczyłam też w wielu różnorodnych warsztatach z zakresu terapii traumy w ramach mojej wieloletniej edukacji w zakresie terapii ACT. Większość odbytych przeze mnie szkoleń i kursów terapeutycznych zawarłam w tym wpisie

W 2024 rozpoczęłam moją edukacyjną i medytacyjną przygodę z Marianne Bentzen.

Jestem członkinią Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej i Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing.

CZY SUPERWIZUJĘ SWOJĄ PRACĘ?

Tak, regularnie superwizję (indywidualnie i grupowo) swoją terapeutyczną pracę u Marii Kasprowicz (WTTS). Odbywam też regularne superwizje w nurcie Somatic Experiencing (Josephine O’Gorman regularnie, a doraźnie przeróżni superwizorzy SE). W 2021 udało mi się też skonsultować moją pracę terapeutyczną u Nancy McWilliams (to było przeżycie!), w 2022 konsultowałam swoją traumową pracę z Jackiem Saulem.