Książka-towarzysz w zdrowieniu po przemocowej relacji

Sądzę, że to jedna z moich najważniejszych książek. 

Wstyd jest zdecydowanie najbardziej niszczycielskim aspektem przemocy psychicznej i bywa najtrudniejszy do uleczenia. 

Niektórzy badacze przypuszczają, że przemoc psychiczna może przyczyniać się do powstawania takich chorób, jak zespół przewlekłego zmęczenia czy fibromialgia. 

cytaty z książki

Książka „Jak uwolnić się od przemocy psychicznej”* autorstwa psychoterapeutki Beverly Engel to książka o tym, że niezależnie od tego, jak długo świat (a dokładniej sprawca przemocy) uczył nas, że jesteśmy nic niewarci, to nigdy – nawet na moment – nie straciliśmy w swoim życiu prawa do tego, by żyć w sposób bezpieczny, twórczy, satysfakcjonujący. To książka o tym, że nauka bycia w zdrowej relacji nigdy się nie kończy i że może zacząć się w każdej chwili, nawet dokładnie W TEJ CHWILI, gdy czytamy te słowa.

Beverly Engel wyjaśnia nam dokładnie, jakie strategie stosują sprawcy przemocy do tego, by odwrócić naszą uwagę od faktu, że przemoc ma w ogóle miejsce. Wymienia w swojej książce zachowania partnera/partnerki, które początkowo mogą wydawać nam się niewinne, z czasem jednak czynią nas więźniami we własnym związku (są to m.in. : wysokie oczekiwania partnera wobec nas, oczernianie, wywoływanie chaosu i kryzysowych sytuacji, nieustanne krytykowanie, permanentne obwinianie, naruszenie prywatności itp. itd.) Autorka podsumowuje te zachowania słowami: „przemoc psychiczną można porównać do torturowania za pomocą kapiącej wody. Pierwsze kilka kropel spadających na twoje czoło cię nie zdenerwuje, ale kolejne zaczną wyprowadzać cię z równowagi. Będziesz nieustannie wyczekiwać, kiedy spadnie kolejna kropla. Twój próg wrażliwości tak się przesunie, że każdą kolejną kroplę będziesz odczuwać tak, jakby kapał na ciebie płynny ogień”.

Nazwanie przemocy przemocą to jednak tylko warunek wstępny (choć oczywiście nieodzowny) w procesie zdrowienia. Beverly Engel idzie w swojej książce dużo dalej i pokazuje nam, jak zawalczyć o swój dobrostan i zdrowie relacyjne w sytuacji pozornie bez wyjścia. Krok po kroku prowadzi nas od przemocowej dezorientacji do rezylientnej reorientacji, od wstydu do twórczości i sprawczości, od powtarzania stale tych samych wzorców interpersonalnych ku definiowaniu swojej relacyjnej historii na nowo.

„Jak uwolnić się od przemocy psychicznej” to książka pełna nie tylko wyjaśnień pt.: ”jak w ogóle wylądowałam/em w tym miejscu”, ale też inwentarz rozwiązań pomagających wyjść z przemocowego utknięcia.  Te rozwiązania nie są łatwe do wdrożenia, mogą narażać nas na dyskomfort, ale są niczym w porównaniu z ryzykiem, jakie niesie ze sobą pozostawanie w przemocowej relacji. Dla tych, którzy zdecydują się jednak w takiej relacji pozostać, autorka przygotowała rozdział i o tym, jak pozostać w przemocowej relacji i się ochronić. 

To książka napisana w sposób czuły i równocześnie bardzo praktyczny, a nawet zadaniowy. Mam poczucie, że to właśnie ten miks pozwala nam ruszyć z miejsca, gdy w naszym życiu rozpanoszyła się bezsilność i cierpienie: nie być dla siebie ani okrutną, ani pobłażliwą i działać, działać, działać…

Bardzo Wam (i Waszym bliskim uwikłanym w niezdrowe relacje) tę książkę polecam! 

Sabina Sadecka, psychoterapeutka, nauczycielka terapii traumy, twórczyni podcastu „Ładnie o traumie” (Spotify), twórczyni edukacyjnych treści i webinarów o psychologii i psychoterapii na sabinasadecka.com. Nauczycielka akademicka, pracuje w gabinecie prywatnym i w publicznej poradni dla osób z doświadczeniem traumy w Poznaniu.

Jeśli mielibyście ochotę nabyć ebook książki, to księgarnia Woblink przygotowała specjalnie dla Was kod  zniżkowy “Sabina25”, który daje 25% zniżki od ceny regularnej. Kod będzie aktywny do 01.08.2024.

Beverly Engel, Jak uwolnić się od przemocy psychicznej.  Nie obwiniaj się i odzyskaj kontrolę nad swoim życiem. Feeria. Przeł. A. Kasprzyk.

Wspaniałym uzupełnieniem książki „Jak uwolnić się od przemocy psychicznej” będą też i te tytuły:  

  • Theresa Comito (2021), Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej. GWP.
  • Joanna Flis. (2023), Co jest ze mną nie tak? O życiu w dysfunkcyjnym domu, środowisku, w Polsce i o tym, jak sobie z tym (nie) radzimy. Znak.
  • Judith Herman. (2020), Trauma. Od przemocy domowej do terroru politycznego. Czarna Owca.
  • Karol McBride, (2008), Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek. Jak być wystarczająco dobrą. Wyd. Feeria. Przeł. E. Józefowicz. Na tę książkę również mamy w Woblinku zniżkę -25%, na hasło”Sabina25″. Zniżka obowiązuje do 1.08.2024.
  • Pia Mellody, Toksyczna miłość. I jak się z niej wyzwolić. Czarna Owca.
  • Kim Scott, (2023), Toksyczne miejsce pracy. Warszawa: MT Biznes. Przeł. M. Kowalczyk.
  • Arabi Shahida, Wysoko wrażliwi w toksycznej relacji. GWP.
  • Chris Willard, Ch. (2024), Odzyskaj swoją siłę. Jak praktykować samowspółczucie i dbać o rozwój po traumie. Publicat. Przeł. K. Krzyżanowski

*Książkę zrecenzowałam w ramach współpracy barterowej z księgarnią Woblink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Trauma i zdrowienie umiejscowione są w relacjach

Trauma i zdrowienie umiejscowione są w relacjach

W klasycznym – bio-medycznym ujęciu – straumatyzowanie postrzega się

Next
A co jeśli nie znam się na terapii traumy?

A co jeśli nie znam się na terapii traumy?

Jesteś psychoterapeut(k)ą i terapia traumy nie jest Twoją specjalizacją

You May Also Like