Cały aktualny numer Newsweek Psychologia Extra jest przepiękny. O tym, by ciągle nie gonić, ale też spożytkowywać to, co już się ma. Napisałam do tego numeru tekst o tym, kiedy powiedzieć sobie dość – w psychoterapii, coachingu, rozwoju. I jakie są alternatywy dla stałego rozwijania się.
Zapraszam do lektury i wdrażania tego, co wyda się Wam w tym tekście istotne <3.
A poniżej mały fragment tekstu:
“Niepohamowany rozwój zaburza naturalną rytmiczność naszego funkcjowania. A przecież nasz dobrostan możemy utrzymać tylko dzięki naprzemiennemu rytmowi wytężania się i regeneracji. Każdemu wysiłkowi fizycznemu powinien towarzyszyć okres fizjologicznego wyciszenia. Intensywnej pracy intelektualnej – okres bez zadań i bez struktury. Czasowi pełnemu atrakcji i bodźców, czas cichego odpoczynku. Podobnie jest z naszym rozwojem – po intensywnym procesie coachingowym, warto zadbać o czas na zmetabolizowanie pocoachingowych wniosków. Po lekturze poradnika, dać sobie moment na przyswojenie jego treści i włączenie ich do swojego życia. Po sesji psychoterapii, pozwolić nowym odkryciom w nas okrzepnąć i pokierować zmianami. Nasz układ nerwowy pracuje bowiem najciężej właśnie wtedy, gdy wydaje się nic nie robić. To właśnie w trakcie odpoczynku, ciszy, w przerwach od zadań, od pracy, a nawet w trakcie snu – nasz układ nerwowy porządkuje zdobytą wiedzę, strukturyzuje nasze doświadczenie, utrwala to, co potrzebujemy zapamiętać i „czyści” to, o czym możemy spokojnie zapomnieć. Regeneracja jest zatem czasem naszych największych poznawczych i emocjonalnych porządków. Nie ma zatem rozwoju bez… zatrzymywania czasami swojego rozwoju.
Ciągłe doskonalenie się może pracować w służbie naszego dobrostanu, może jednak być też naszym psychologicznym schronem. Warto rozpoznać pobudki, które skłaniają nas do sięgnięcia po nowe szkolenie, nowy mentoring, nowy webinar, nowe wyzwanie zawodowe. Rozwój oparty o potrzeby będzie rozwojem zrównoważonym, wynikającym z naturalnego tempa naszego wzrastania. Ten rozwój będzie pomagał nam odsuwać przeszkody, które stoją między nami, a następnym etapem naszego życia. Rozwój kompulsywny zaś będzie próbą oszukania siebie, że możemy pędzić do przodu bez zadyszki i bez odpoczynku.”
Sabina
#wiedzaimilosc