Relacja, integracja, obecność. Pogłębiony kurs terapii traumy złożonej

O kursie
Gdy ludzie doświadczają traumy, czują się źle; natomiast dzieci
w szczególności myślą, że są złe, gdy czują się źle.
Laurence Heller, Aline LaPierre, Leczenie traumy rozwojowej
Gdy mówimy o traumie złożonej, to często warto zadać sobie pytanie,
“jakim dzieckiem był klient i w czyich rękach było to dziecko?”
Clara Mucci, wykład w Poznaniu (2024)
O traumie złożonej
Trauma złożona związana jest z chronicznym, skumulowanym i niemożliwym do uniknięcia stresem o charakterze interpersonalnym. Związana jest z długotrwałym lub wielokrotnym naruszeniem naszej integralności fizycznej, emocjonalnej, seksualnej, moralnej. W odróżnieniu od traumy o charakterze prostym (takiej jak np. uczestniczenie w wypadku samochodowym, pożarze, katastrofie naturalnej) konsekwencją traumy złożonej jest nie tylko doświadczanie lęku, lecz również chroniczne przeżywanie wstydu. Trauma złożona zostawia w nas z uczuciem nieadekwatności, przytłoczenia lub odłączenia (dysocjacji). Dezintegracji ulegają nie tylko nasze emocjonalne reakcje, pokawałkowany zostaje również nasz obraz siebie i na długie lata zaburza się nasz sposób funkcjonowania w relacjach.
O terapii traumy złożonej
By zdrowieć po doświadczeniu traumy złożonej potrzebujemy nauczenia się na nowo obecności w świecie, od którego nieustannie się odłączamy (poprzez dysocjowanie, uzależnienia, wieczną zajętość i na wiele innych sposobów). Praca z samą samoregulacją w przypadku traumy złożonej może nie zdać egzaminu. Ważne jest raczej, by wzmacniać w kliencie umiejętność eksploracji swojej wewnętrznej dynamiki, uruchamiać w nim jego sprawczość i wspierać wewnętrzne zintegrowanie. Główne pytania w terapii osoby z doświadczeniem traumy złożonej to zatem:
– Co blokuje autentyczność, obecność i zintegrowanie tej osoby?
– Co pozwoliło jej przetrwać w otoczeniu, w jakim dorastała/funkcjonowała?
– Jaki jest wzorzec odłączenia (od siebie/od innych) tej osoby?
– W czym ważnym jej strategie przetrwania blokują ją w jej życiu?
– Czego ta osoba potrzebuje, by ponownie połączyć się ze sobą/ze mną/ze światem?
O kursie
Podczas kursu „Relacja, integracja, obecność” chciałabym podzielić się z Wami moim doświadczeniem i filozofią pracy terapeutycznej z osobami z traumą złożoną. Moją intencją jest wsparcie Was w praktykowaniu pracy powolnej, łagodnej, uważnej na wszystkie warstwy funkcjonowania wyłaniające się w terapii, pozwalającej na integrację tego, co dawno temu w życiu klienta zostało rozłączone. Chciałabym pokazać Wam terapeutyczną pracę zarówno na poziomie poznawczym, jak i emocjonalnym, relacyjnym, somatycznym i egzystencjalnym.
Tematy, które zostaną poruszone w trakcie kursu to:
1. Definicja, źródła i specyfika konsekwencji traumy złożonej.
2. Trauma skumulowanej przemocy vs trauma nieobecności. Jak inaczej formują się ich konsekwencje w dorosłym życiu.
3. Rozumienie, planowanie i adaptowanie procesu terapeutycznego w przypadku terapii traumy złożonej. Wyjście poza procesy samoregulacji w kierunku integracji.
3. Terapeutyczna praca z wstydem.
3. Chroniczna dysocjacja a trauma złożona – rozumienie zjawiska i praktyczne wskazówki terapeutyczne.
4. Praca z syndromami i somatyzacjami związanymi z traumą złożoną.
5. Trudności w pracy z traumą złożoną. Relacja terapeutyczna jako nośnik zmiany terapeutycznej.
INFORMACJE FORMALNE O KURSIE:
Formuła kursu:
1. Spotkania na zoomie („na żywo”, nagrywane dla osób, które nie będą mogły się na nich pojawić). Podczas spotkań będzie czas na treści teoretyczne, doświadczenia praktyczne i sesje demo. Daty spotkań zoomowych to: 19.09, 17.10, 14.11.2025, 9.01.2026. Spotkania odbywać się będą od 17:30 do 20:30
2. Nagrania video z treściami merytorycznymi do odtworzenia w dowolnym terminie.
3. Test sprawdzający przyswojenie kursowych treści.
4. Spotkanie w Poznaniu na żywo, dwie daty do wyboru: 31.01.2026 (sobota, 11:00-15:00) lub 6.02.2026 (piątek, 16:30-20:30). Spotkania będą miały charakter zarówno merytoryczny, jak i celebracyjny <3. Na spotkaniach – poza częścią praktyczną – wręczę Wam certyfikaty ukończenia kursu (do osób nieobecnych certyfikat zostanie wysłany pocztą lub pdf-em) i trochę poświętujemy.
Kurs obejmował będzie (minimum) 34 godziny lekcyjne merytorycznych nauki.
Start kursu: 19 września 2025, koniec kursu luty 2026 (to data spotkania na żywo w Poznaniu kończącego kurs).
Ważne! W przypadku nagłych zdarzeń losowych, terminy spotkań zoomowych i na żywo mogą zostać zmienione na inne.
Koszt kursu: do 10 września 2000 zł, po 10 września – 2500 zł .
(Tak, oczywiście, wystawiam faktury, ale proszę zaznaczcie taką opcję podczas zakupu; bez tego program sprzedażowy od razu wystawia paragon, a jeśli ten jest bez podanego NIP-u, nie mogę wystawić Wam faktury po).
Kto poprowadzi kurs i kto będzie wsparciem organizacyjnym i merytorycznym:?
Sabina Sadecka – jestem psycholożką i psychoterapeutką. Pracuję psychologicznie od 20 lat. 10 lat temu podjęłam ważną dla mnie zawodów i personalnie decyzję, by specjalizować się w terapii traumy. Po drodze kształciłam się w terapii systemowej (w tym i w systemowej pracy z traumą), neurobiologicznie (jestem m.in. praktyczką Somatic Experiencing) oraz behawioralnie (poznałam procedurę przedłużonej ekspozycji w pracy z traumą i terapie trzeciej fali).
Pracuję z traumą w wielu obszarach: od pracy w publicznej poradni dla osób z doświadczeniem traumy i w prywatnym gabinecie po wspieranie – w ramach działań organizacji pozarządowych – osób, które doświadczyły traum kolektywnych, wojennych i uchodźczych. Od lat uczę też adeptów szkół psychoterapii i studentów uczelni wyższych.
Podczas kursu „Relacja, regulacja, obecność. Pogłębiony kurs terapii traumy złożonej” chciałabym się podzielić z Wami moją wiedzą, doświadczeniem i wypracowanymi w gabinecie praktykami pracy z traumą złożoną. Jeśli potrzebujesz zajrzeć do mojego wykształcenia psychologicznego i terapeutycznego, tu zebrałam informacje o moim przygotowaniu do zawodu psycholożki i psychoterapeutki (w tym terapeutki traumy) https://opsychologii.pl/niekonczaca-sie-podroz-o-moim-ksztalceniu-sie-psychologicznym-i-terapeutycznym.html. Jeśli chcesz posłuchać, jak myślę o traumie i psychoterapii, zapraszam na mój podcast „Ładnie o traumie” na Spotify https://open.spotify.com/show/6N3HFUowoOqcipQbfOAPFm. Tu https://sabinasadecka.com/category/blog/ i tu https://opsychologii.pl/author/ss możesz poczytać, co myślę o psychologii i psychoterapii. Stale superwizję moją pracę – indywidualnie i grupowo.
W prowadzeniu kursu wspierać mnie będzie Alicja Bieda i Agata Olejniuk, wspaniałe psychoterapeutki w trakcie szkolenia.
Alicja Bieda – Jestem psychoterapeutką w trakcie szkolenia Gestalt, coachem, edukatorem i wykładowcą akademickim. Ukończyłam Szkołę pracy z ciałem w ujęciu Gestalt. Prowadzę własny gabinet terapeutyczny „Prześwity”. Od kilku lat uczę się współpracując z Sabiną Sadecką oraz w ramach portalu opsychologii.pl. To tu wypełniam się miłością do terapii akceptacji i zaangażowania i przeżywaniem drugiego człowieka jako pięknego zachodu (i wschodu) słońca.
Jako co-leaderka współprowadziłam pierwsze w Polsce spotkania Awareness, Courage & Love doświadczając głębokiego budowania relacji mającego transformującą moc odsamotniania, którą to praktykę przenoszę do pracy gabinetowej. Wierzę, że ciało wie lepiej, wie jako pierwsze i zawsze pamięta, dlatego robię dla niego dużo uważnego i czułego miejsca w pracy z klientami.
Od wielu lat realizuję zawodowo mieszkającą we mnie od zawsze tęsknotę i pragnienie towarzyszenia drugiemu człowiekowi w jego własnym kwitnięciu. Zachwycania się jego mrokiem i blaskiem. Zapraszania ich na herbatę. I przyglądania się, jak są witane w Domu.
Agata ‘Oleynova’ Olejniuk – Jestem psychoterapeutką gestalt w tracie szkolenia – program kliniczny w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. W tym roku rozpocznę 4 rok praktyki klinicznej. Poza nurtem-matką bliska jest mi także myśl ekopsychologiczna.
Ze względu na moje korzenie aktywistyczne od lat szkolę się w obszarach psychologii, terapii traumy oraz interwencji kryzysowej u specjalistów, specjalistek w kraju oraz na konferencjach, warsztatach międzynarodowych, a obszarem moich aktualnych badań naukowych jest profilaktyka wypalenia aktywistycznego, które bazuje na badaniach wypalenia zawodowego. Jestem również pedagożką, specjalizacja: poradnictwo i wsparcie psychopedagogiczne (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), gdzie głównymi obszarami moich zainteresowań były: coaching i poradnictwo zawodowe dorosłych.
Od 17 lat zajmuję się wsparciem osób doświadczających wykluczenia i przemocy (domowej, ale również osoby doświadczające traumy w konfliktach zbrojnych), w tym wsparciem w zakresie interwencji kryzysowej. Wspierałam również konsultacyjnie osoby liderskie w obszarze budowania relacji z pracownikami_cami oraz wprowadzania kultury inkluzywności i różnorodności. Od 10 lat edukuję się w obszarze m.in. terapii traumy, psychologii, terapii ACT, gestalt, ekoterapii, a od dwóch lat w obszarze neuroróżnorodności (ADHD, ASD).
WAŻNE PYTANIA (I ODPOWIEDZI) DOTYCZĄCE KURSU:
– Czy kurs daje uprawnienia do pracy psychoterapeuty?
Nie, droga do bycia psychoterapeutą w Polsce jest klarownie (nawet pomimo pewnych niejasności ustawowych) zarysowana. Potrzebujesz – poza tytułem mgr – przejść kilkuletnie szkolenie psychoterapeutyczne, uzupełnione o określoną liczbę superwizji, terapii własnej i staż kliniczny. Ten kurs ma charakter komplementarny wobec wiedzy zdobytej na kursach psychoterapeutycznych.
– Czy będąc nie-terapeutą również skorzystam na treściach tego kursu?
Treści kursowe kierować będę do psychoterapeutów i to najlepiej tych praktykujących. Nie-psychoterapeuci mogą uczestniczyć w kursie, na pewno jednak nie mogą się po nim tytułować psychoterapeutami.
– Czy jeśli sam/a doświadczyłam traumy, zajęcia mogą być dla mnie trudne?
Tak, mogą. Moją intencją jest mówić o trudnych sprawach nieobciążającym językiem. Jeśli jednak jesteś w samym środku doświadczania konsekwencji swojej traumy i nie uczestniczysz/ nie uczestniczyłaś w terapii, kurs może być obciążający. Nie dlatego, że będę coś celowo wywoływać jego treściami, ale dlatego, że niezaopiekowane sprawy lubią się reaktywować w najmniej odpowiednich momentach.
– Jak długo będę mieć dostęp do kursowych nagrań?
Dostęp do wszystkich nagrań kursowych otrzymasz na minimum 12 miesięcy liczonych od momentu startu kursu (19 września).
– Czy mogę otrzymać fakturę?
Tak, jednak przed sfinalizowaniem zakupu musisz zaznaczyć dedykowane temu okienko w formularzu. Nie wystarczy wysłać do mnie e-mailem danych do faktury.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę, pisz na adres email: [email protected]